Jdi na obsah Jdi na menu
 


John Paul Jones

17. 3. 2008
JOHN PAUL JONES

John Paul Jones je asi nejpodceňovanějším hudebníkem planety. Jeho enormní přispění k hudební historii začíná už obdobím jeho studiových nahrávek, kdy pracoval jako basák, hráč na klávesy, hudební aranžér a hudební ředitel. Seznam umělců, se kterými vystupoval, je rozsáhlý: Rolling Stones, The Yardbirds, Donovan, Jeff Beck, Herman's Hermits a mnoho dalších.


Příležitostně se viděl i s pozdějším spoluhráčem, Jimmym Pagem, když spolupracovali při několika studiových nahrávkách jako "Truth" Jeffa Becka a "Little Games" od The Yardbirds. Když se John unavil studiovým nahráváním, byl tím prvním koho rekrutoval Jimmy Page formující novou skupinu.
Kouzelný styl Zeppelinů byl vytvořen VŠEMI čtyřmi členy; Johnovo přispění se zdálo později nepřiznáno. Přestože mu později bylo nabídnuto hraní v tehdejším Pageově a Plantově "reunionu", John vypadal šťastnější, když hrál s Diamandou Galas a dalšími odlišujícími se umělci. Jedna ze složek, která dělala Zeppeliny tak skvělými, byl jejich stálý hudební vývoj a postup evidentní na každém albu. Jones je snad jediný zbývající člen pokračující ve vývoji a experimentující s novými styly a směry bez starostí o komerční úspěch či hodnocení kritiků.
Na svém prvním turné od rozpadu Led Zeppelin (1980) koncem roku 1994 se objevil spolu s Diamandou Galas. Fanoušci, jenž měli dost štěstí aby viděli tuhle fantastickou tour, se stali svědky vzácné příležitosti prožití Johnova výkonu v malém prostoru. Spolupracoval také s Heart na albu "The Road Home" (1995) a vystoupil s nimi v srpnu 1994 v klubu "Back Stage" v Seattlu.
V září 1999 bylo vydáno Jonesovo vůbec první sólové album s nadšeným ohlasem kritiků. Zooma, instrumentální cvičení, zase jednou rozšířilo hranice dnešní hudby, kterou poprvé popsal jako "hřmící a mocnou" v jejím počátečním stupni vývoje. Široký rozsah zvuků, stylů a struktur tvoří tento brilantní projekt, uskutečněný na sólovém turné brzy potom. Jeho kritikou nadšeně vychvalované živé výkony daly světu šanci zažít jeho mimořádný talent a ponechaly posluchače pochopit jeho obrovské přispění hudbě v minulosti, přítomnosti a budoucnosti.
Narodil se jako John Baldwin (jeho skutečné jméno) 3. ledna 1946 v Sidcupu (Kent, Spojené království).

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář