Jdi na obsah Jdi na menu
 


Misfits - punk jako horor

Newyorská skupina Misfits patří k legendám, ovlivnila jak mateřskou punkovou scénu, tak metalové soubory - mezi svými vzory ji uvádějí Metallica i Guns N'Roses, kteří také převzali jejich písně. Skupinu, kterou založil v roce 1977 zpěvák Glenn Danzig s baskytaristou Jerrym Caiafou, známějším jako Jerry Only, sice ovlivnil melodický punk Ramones, ale současně ji inspiroval tvrdý rock.

1. 7. 2005 10:00

Nejvíc však Misfits baví horory, především filmové, libují si v monstrech nejrůznějších druhů, od dinosaurů až po vesmírné příšery, což je patrné v textech písních Astro Zombies, Vampira nebo Devils Whorehouse. Dají se proto řadit k představitelům komiksové kultury.

Skupina se rozpadla v roce 1983, když se Glenn Danzig rozhodl založit Samhain a posléze se vydat na úspěšnou sólovou dráhu metalového zpěváka, ke které ho předurčoval silný hlas. V roce 1996 Jerry Only kapelu obnovil a na desce American Psycho pokračoval ve stejném hororovém duchu. V posledních letech působí Misfits jako superskupina, ve které se střídají hudebníci dalších předních punkových kapel, jako jsou Ramones nebo Black Flag.

Misfits zahrají 2. července v pražské Akropoli a Jerry Only je pro Salon představuje.

Hard core mívá spíše politické texty. Proč vás baví horory?

My jsme taky dělali politickou hudbu, dokonce jsme s ní začínali, myslím písničku Bullet z roku 1977 nebo 1978, ale to bylo asi dané dobou. Tehdy to dělali všichni, zejména Dead Kennedys byli hodně političtí. A říkali jsme si, jestli bychom radši neměli zpívat o tom, co nás baví a co je nám nejbližší, tedy o monstrech a béčkových hororech. Já k nim měl vždycky blízko. Už když mi bylo šest a máma mě poslala do výtvarné školy na hodiny sochařství. Modeloval jsem dinosaury, třeba Gorga. Nevím, zda jste viděli ten film nebo Reptile Kiss nebo Rodan. Těmhle věcem jsem byl vždycky otevřený. Je v tom i dětské přání stát se monstrem, pro hodně dětí je největší svátek Halloween, kdy se navzájem straší a hlavně převlékají za postavy, o kterých sní, že by jimi chtěly být. To je taky důvod, proč vždycky hrajeme v USA na Halloween.

Většina punkových kapel na rozdíl od vás říká něco o společnosti, kterou chce dost často i změnit. Vy jste na podobné poselství rezignovali. Proč?

My nerezignovali, naším poselstvím je, že máte být nezávislý, originální a původní, dělat to, co je dobré podle vás, a nestavět svůj úspěch na tom, co říkají jiní lidé. Nejdůležitější je, co si sám o sobě myslíš, jak jsi spokojen s prací, kterou jsi odvedl. A my jsme chtěli dělat písně, které nezapadnou ve chvíli, kdy se změní společnost a politická situace. V určité době lidé zpívali o hrozbě z Ruska, protože mysleli jen na ni, za Boba Dylana zase byla vietnamská válka. My jsme chtěli být nadčasoví a uplatňovat přístup jako u béčkových filmů. Vždyť i dneska se lidé dívají na původního Fantoma opery, který je tuším z roku 1918, a stále je něčím oslovuje. Doufáme, že i po sto letech budou lidé pořád poslouchat naši hudbu stejně jako Ramones a jejich Pet Cemetery.

Jste s tím, čeho jste dosáhl s Misfits, spokojený?

Jo, protože jsem se držel toho, co jsem dělal, i když by bylo snadné selhat, jenomže to by znamenalo, že bych musel změnit svůj přístup. Tvorba Misfits ovlivnila tak známé skupiny jako Metallica a Guns N'Roses, i významné kapely současnosti jako Slipknot. Všichni nás poslouchali, Misfits představuje jejich kořeny a to mě těší, protože se mi ty kapely líbí.

Nám se podařilo udělat velký dojem s malým komerčním úspěchem. Hrajeme pro 500 a ne pro 50 000 lidí, ale těch 500 chce slyšet zrovna tuhle kapelu, takže pro nás je to jako 50 000, protože si koncert budou pamatovat a budou o něm mluvit po celý zbytek života. To je pro nás home run. Když budeme hrát na Dynamu nebo na Roskilde, bude tam plno lidí, kteří tam stráví tři čtyři dny, ale vůbec se nebudou starat, jaké sračky zrovna hrají.

Kdo vás ovlivnil?

Ramones. On tehdy ani nikdo jiný nebyl, i když na newyorské scéně už hráli Television a Suicide. Pořád se snažíme pokračovat v tom, s čím přišli, myslím hrát hodně rychlých písniček, přecházet z jedné do druhé bez pauz, ale taky si udržovat uniformní vzhled, kdy se členové kapely sobě navzájem podobají. U Misfits s tou tváří z lebky, kostrou, rukavicemi a dlouhými kabáty je to snadné.

Myslím si ale, že jsme to, že se fanoušci oblíkají a dělají věci jako jejich oblíbená kapela, posunuli na vyšší úroveň.

Jak to myslíte?

Protože vyrábíme i vlastní oblečení a boty. Žádné vydavatelství nám neříká, že bychom měli znít nebo vypadat jako někdo jiný, abychom se strefili do jeho pozice. Vytvořili jsme si vlastní pojetí i styl, nejen v hudbě. Velké firmy to vědí, a tak nás ani neoslovují. Misfits svým pojetím ovlivňují další kapely tak, jako to dělali Kiss v sedmdesátých letech, než se zaprodali, nebo Billy Idol, který byl členem skvělé kapely Generation X.

Image je pro vás hodně důležitá?

Dokud žiju, tak je image velmi důležitá, ale až odejdu, zůstane hudba a image už bude jen vzpomínkou. Nesoudím uměleckou kariéru podle finančního úspěchu, ale podle toho, jaký má kapela vliv. A jak už jsem říkal, k Misfits se hlásí řada velkých a dobrých kapel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář